SCT-013-030 Non-invasive AC Current Transformer/Sensor
STOCK: (Oh! no) Out of stock
Quick Review:
- Model: SCT013-030
- Frequency: 50HZ-150KHZ
- Input Current: 30A
- Output Mode: 0-1V
- Non-linearity: ±1%
- Working temperature: -25 ° C ~ +70 ° C
Shipping: Usually delivered in 3-7 days.
Brand New || Best Quality || Skype and Video Support Available.
Need in Bulk Quantity? Let’s Talk!
Availability:
Out of stock
This is SCT-013-030 Non-invasive AC Current Sensor Clamp Sensor 30A. SCT-013-000 is a Non-Invasive AC current sensor i.e. it is a current transformer that can be used to measure AC current up to 100 amperes.
This non-invasive current sensor clamped around the supply line can measure a load up to 30 Amps, and allow you to calculate how much current pass through it. It can be useful for building your own energy monitor or for building an over-current protection device for an AC load. This current clamp can be used to detect a current of up to 30A. Simply clip it around the current source that you wish to measure and it will produce a (very) small AC voltage proportional to the current. The cable is terminated on one end with a standard 3.5mm jack (like a headphone jack).
Use this to build your own energy monitor and keep your power usage down, or use it to build an over-current protection device for an AC load. See the link below for an example project. Check out the datasheet for the pinout of the 3.5mm jack.
Technical Specifications:
- Model: SCT013-030
- Frequency: 50HZ-150KHZ
- Input Current: 30A
- Output Mode: 0-1V
- Non-linearity: ±1%
- Dielectric Strength 6000V AC/1min 5mA
- Meet UL94-V0 flame retardant properties.
- Analog output corresponding quantity can be adjusted.
- Pcb board size : 49.5 (mm) x19.4 (mm)
- Good consistency, for voltage and power measurement
- Very efficient and accuracy
Package Includes:
- 1 Piece –SCT-013-030 Non-invasive AC Current Transformer/Sensor
| Weight | 40 g |
|---|
Shipping
Warranty
What voids the warranty?
Other Info
- Country of origin: China
- Packer/ Importer: Ercoms Robotics Lab
Related products
Digital Multi Servo Tester ESC CCPM Consistency Master Speed Control-3 Channel
- Manual mode: turn the knob with different speeds, check the reaction time.
- Neutral mode: make the servo go back to the neutral point.
- Automatic / window wiper/ mode: make the servo swing like a window wipers in the biggest angle.
Availability:
16 Channel Isolated 5V 10A Relay Module Optocoupler
- Control voltage: 5V
- Channels: 16
- Drive Current: 15-20mA
- Relay Ratings: AC250V 10A ; DC30V 10A
- Indication LED’s for Relay output status
5V Step-Up Power Module Lithium Battery Charging Protection Board USB (134N3P)
- BAT Discharging Stop Voltage: 2.9V.
- Discharging Efficiency: 85%(input 3.7V output 5V/1A).
- Indication: Charging and discharging
- When charging: red light flashing.
- Fully charged: Red light glows for a long time.
- Integration charging management and discharging management.
IR Sensor module Imported
- Operating Voltage: 5V DC
- Digital Output: Logic one (+3.5V DC) /Logic zero (0V DC)
- Mounting Hole of 2.5mm diameter for Easy Mounting.
- Useful for various Robotic Applications, Room Visitor Counter Systems, etc.
Need in Quantity? Let’s Talk!
L293D Multi Motor Driver Shield For Arduino-SLAEX039
- 2 connections for 5V ‘hobby’ servos connected to the Arduino’s high-resolution dedicated timer
- 4 H-Bridges: L293D chipset provides 0.6A per bridge (1.2A peak) with thermal shutdown protection, internal kickback protection diodes. Can run motors on 4.5VDC to 25VDC.
- Up to 4 bi-directional DC motors with individual 8-bit speed selection (so, about 0.5% resolution)
Need in Quantity? Let’s Talk!
1 Channel 5V 10A Relay Module without Optocoupler
- Control voltage: 5V
- Channels: 1
- Drive Current:15-20mA
2 Channel Isolated 5V 10A Relay Module Optocoupler
- Control voltage: 5V
- Channels: 2