Adapter Board For NRF24L01 Wireless Module
STOCK: 6 (WooHoo!) Available
Quick Review:
- Voltage: 5 Volts
- It’s for 8 Pin NRF24L01+ Module
- A simple socket board which is for NRF24L01 wireless module
- On-board AMS1117-3.3 chip
- It can be used with NRF24L01 wireless module
Shipping: Usually delivered in 3-7 days.
Brand New || Best Quality || Skype and Video Support Available.
Need in Bulk Quantity? Let’s Talk!
Availability:
6 in stock
6 in stock
Technical Specifications :
- Voltage: 5 Volts
- On-board AMS1117-3.3 chip
- Small power on SMD LED indicator
- On-Board Voltage Regulator:
Package Includes:
- 1 Piece- Adapter Board for NRF24L01 Wireless Module
Shipping
Warranty
What voids the warranty?
Other Info
- Country of origin: China
- Packer/ Importer: Ercoms Robotics Lab
Related products
Bluetooth 3.0 Stereo Audio Receiver module
- Input Volt – 5 V DC, Audio Out : L R G (it must be connected to amplifier)
- Make Any Speaker Wireless, Make your Car Audio System Wireless
- Convers Speakers into Bluetooth Speakers
Availability:
315mHz Transmitter Receiver RF Radio Module
- Operation voltage: DC5V
- Static Current: 4MA
- Receiver frequency: 433.92MHZ; 315 Mhz
- Sensitivity: 105DB
- Dimension: 30*14*9mm
4 Channel Isolated 5V 10A Relay Module Optocoupler
- Control voltage: 5V
- Channels: 4
- Drive Current:15-20mA
- Relay Ratings: AC250V 10A ; DC30V 10A
RF Encoder Decoder Board Without HT12E & HT12D IC
- LED Indication
- 433MHz Frequency Range
- Range Upto 100Meter
- Address line selector switch
- Compatible with programmable boards like Arduino
2.4GHz NRF24L01 + PA + LNA SMA Wireless Transceiver Antenna
- Interface: SPI.
- LNA Noise figure: 2.6Db.
- Antenna Gain (peak): 2Dbi.
- 2MB rate (Open area): 520m.
- 1MB rate (Open area): 750m.
- 250Kb rate (Open area): 1100m.
- Voltage: 3-3.6V (recommended 3.3V) V.
- Maximum output power: +20dBm.
- Emission mode current(peak): 115mA.
- Receive Mode Current(peak): 45mA.
HC-05 Bluetooth Module
- Bluetooth protocol: Bluetooth Specification v2.0+EDR.
- Frequency: 2.4GHz ISM band.
- Modulation: GFSK(Gaussian Frequency Shift Keying).
- Emission power: =4dBm, Class 2.
- Sensitivity: =-84dBm at 0.1% BER.
FlySky FS-i6 2.4G 6CH AFHDS Transmitter With FS-iA6B Receiver for RC FPV Drone
- Entry-level 6 channel 2.4GHz radio with telemetry capability.
- Dual Rate/Trims/Gear/Flap/Gyro Gain Adjust/Flight Mode/Throttle Hold/Hover Pitch Switches.
- Easy to use Programming & Navigation Buttons.
- Supports Heli/Standard Wing/Elevon/V-Tail.
Need in Quantity? Let’s Talk!
ESP-01 ESP8266 Serial WIFI Transceiver Module
- 802.11 b/g/n
- 1MB Flash Memory
- PCB Thickness: 1mm