2.4GHz NRF24L01 + PA + LNA SMA Wireless Transceiver Antenna
SKU : 29-ERNRF003
STOCK: 1 (WooHoo!) Available
Quick Review:
  • Interface: SPI.
  • LNA Noise figure: 2.6Db.
  • Antenna Gain (peak): 2Dbi.
  • 2MB rate (Open area): 520m.
  • 1MB rate (Open area): 750m.
  • 250Kb rate (Open area): 1100m.
  • Voltage: 3-3.6V (recommended 3.3V) V.
  • Maximum output power: +20dBm.
  • Emission mode current(peak): 115mA.
  • Receive Mode Current(peak): 45mA.
Shipping: Usually delivered in 3-7 days.
Brand New || Best Quality || Skype and Video Support Available.
Need in Bulk Quantity? Let’s Talk!
Availability:
1 in stock
Select Below Products to Add Together:
This item: 2.4GHz NRF24L01 + PA + LNA SMA Wireless Transceiver Antenna
1 in stock
1 Channel 5V 10A Relay Module without Optocoupler
The NRF24L01 module is the latest in RF modules. This module uses the 2.4GHz transceiver from Nordic Semiconductor, the NRF24L01+. This transceiver IC operates in the 2.4GHz band and has many new features! Take all the coolness of the nRF2401A and add some extra pipelines, buffers, and an auto-retransmit feature – very nice!
Technical Specifications:
  • Interface: SPI.
  • LNA Noise figure: 2.6Db.
  • Antenna Gain (peak): 2Dbi.
  • 2MB rate (Open area): 520m.
  • 1MB rate (Open area): 750m.
  • Power-down mode current: 4.2uA.
  • Sensitivity 2Mbps mode in received: -92dBm.
  • Sensitivity 1Mbps mode in received: -95dBm.
  • PA gain: 20DbLNA gain: 10Db.
  • Sensitivity 250kbps mode in received: -104dBm.
Package Includes:
  • 1 Piece- 2.4GHz NRF24L01 Trans-receiver module.
  • 1 Piece- SMA Antenna.
Shipping
Warranty
What voids the warranty?
Other Info
  • Country of origin: China
  • Packer/ Importer: Ercoms Robotics Lab
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “2.4GHz NRF24L01 + PA + LNA SMA Wireless Transceiver Antenna”