Tag: VNH2SP30
Showing all 11 resultsSorted by price: low to high
MX1508 Dual H Bridge DC PWM Stepper Motor Driver
- Supply Voltage: 2V-10V
- Signal Input Voltage: 1.8V-7V
- Single Operating Current: 1.5A
- Peak Current: Up to 2.5A
- Low Standby Current: <0.1uA
- Mounting Hole Diameter: 2mm
Shipping: Usually delivered in 3-7 days.
Brand New || Best Quality || Skype and Video Support Available.
Need in Quantity? Let’s Talk!
Availability:
A4988 Stepper Motor Driver Controller Board-RED
- Enable Control
- Over-Current Protection
- Step and Direction Control
- Under-Voltage Lockout
Need in Quantity? Let’s Talk!
Availability:
MX1919 Based Motor Driver Module – 2.5A (Upgraded Version)
- Drives Two Motors
- High-Quality Construction
- Supports up to 2.5A Current
- 2-Pin Connector for Motor & Power
4CH RC Remote Control 27MHz Transmitter & Receiver Board with Antenna
- No of Channel: 4
- Ideal for Toy Cars
- Compact PCB Design
- Stable Signal Transmission
- Operating Voltage: Voltage: 3.7~6Volt
Toy Car 4CH RC Remote Control 27MHz Transmitter & Receiver Board
- No of Channel: 4
- Ideal for Toy Cars
- Compact PCB Design
- Stable Signal Transmission
DC Motor Remote Control Board [Type 2] 27mhz Four-Channel RC Transmitter and Receiver
A3967 Stepper Motor Driver For Arduino
- Power supply: 7V to 30V.
- The higher the voltage, the higher the torque at high speeds.
- Adjustable current control from 150mA/phase to 750mA/phase.
- Logic voltage: 5V or 3.3V.
- A3967 micro-stepping driver.
Motor Driver TB6612FNG Module Performance Ultra Small Volume 3 PI Matching Performance Ultra
- No. of Channels: 1
- Peak Current (A): 3.2
- Operating Voltage(VDC): 15
- Continuous Current (A): 1.2
- Standby control to save power
- CW/CCW/short brake/stop motor control modes
- Built-in thermal shutdown circuit and a low-voltage detecting circuit
PCA9685 -16 Channel 12-Bit PWM Servo Motor Driver I2C Module
- This board/chip uses I2C 7-bit address between 0x60-0x80, selectable with jumpers
- Dimensions : 62.5 x 25.4 x 3 mm.
- Weight : 9 gm.
- Terminal block for power input (or you can use the 0.1″ breakouts on the side)
- Reverse polarity protection on the terminal block input
- Green power-good LED
Monster Moto Shield VNH2SP30 Motor Driver 14A (Peak 30A)
- Voltage Range: 5.5V – 16V
- Maximum Current rating: 30A
- Practical Continuous Current: 14 A
- MOSFET on-resistance: 19 mΩ (per leg)
- Maximum PWM frequency: 20 kHz
Dual Monster Moto Shield VNH2SP30 DC Motor Driver 2x14A (Peak 30A)
- Voltage Range: 5.5V – 16V
- Maximum Current rating: 30A